Mere end hver tredje har ikke tillid til Finansministeriets regnemodeller

3. september 2018 kl. 02.00
Det er meget uheldigt, hvis politisk motiveret kritik fører til en ubegrundet mistillid omkring ministeriernes faglighed.
Kristian Jensen
Finansminister
Finansministeriets regnemodeller er dem, der gav finansminister Kristian Jensen (V) et såkaldt økonomisk råderum til at sende ca. fire milliarder afsted til velfærd de kommende år.
Men 37 procent af danskerne har slet ikke tillid til, at Finansministeriets prognoser og beregninger for dansk økonomi er retvisende.
Det viser en måling, som Norstat har lavet for Altinget. En lige så stor andel - 37 procent - har tillid tillid til beregningerne, mens 20 procent har svaret 'ved ikke'.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Elsebeth Gerner: Kultur skal spille en central rolle i fremtidens velfærdspolitik















