Bliv abonnent
Annonce
Om  
Michael Friis

Mindeord om bassist og orkesterleder Michael Friis (73)

Michael Friis mellem Thor Backhausen til venstre og Henrik Salinas.
Michael Friis mellem Thor Backhausen til venstre og Henrik Salinas.
24. december 2023 kl. 12.21

Michael er gået over.

Han var min nære musiske kollega og ven siden 1970.

Michael Friis voksede op i Bagsværd. Bassen fik tidligt hans interesse i jazzmusikken. Som han engang fortalte mig: ”Mod mine forældres vilje, der ikke ville godtage mit ønske om en musikertilværelse, så sneg jeg mig som 16-årig ud af mit soveværelsesvindue."

Michael tog el-bassen med i toget til indre by i København - nærmere betegnet Jazzhus Vingaardens scene 2, ”Pusterummet” - og spillede bl.a. med trommeslageren William Schiøpffe i Hans Fjeldsted Orgeltrio.

Der mindes jeg, at jeg hørte jeg ham første gang. Det blev starten på et passioneret, livslangt liv i musikkens verden, indtil han i september 2022 måtte kapitulere overfor sygdom. Her stoppede så bastonerne fra den store og alsidige musiker. Nu var det helbredet og ikke bassen, han skulle tage sig af.

Mit samarbejde med Michael startede i 1971 i gruppen Culpeper's Orchard.

Michael havde, kunne man sige, en “udenomsparlamentarisk” måde at spille bas på - altså ment på den gode måde. Han gik sine egne veje i det harmonisk-melodiske forløb og var fortællende i sit spil med kontrapunktisk sans. Netop det gjorde ham til en yderst personlig bassist.

Han brugte selv det billedlige udtryk: ”Min bas spadserer på åkandebladene som trædepuder”. Dette selvfølgelig sagt med selvironi, for hans karakteristiske baslyd var jo den brede, dybe og fyldige fra den båndløse, lodretstående el-bas fra Mørch. Michael var sprogets mester i en ord-leg med humor, som viste hans filosofiske dybde. Han var en ”stifinder.”

Som tiden gik ind i 70'erne, var Michael med overalt i de forskellige genrer, der opstod med fusion af folk, rock, pop og jazz som bassist, producer, komponist og orkesterleder.

Jeg nævner her bands og udgivelser i flæng: Culpeper's Orchard, Anima, Lis Sørensen, Lasse & Mathilde, Steen Vig Kvartet, Paul Banks, Søren Kragh-Jacobsen, Povl Dissing og Sebastian med band, hvor han i årtier også var orkesterleder. Derudover deltog han som studiemusiker på en alen lang række LP/CD-produktioner. Dertil medvirken i musicals på Bådteatret, Betty Nansen Teatret, Bornholms Sommerrevy osv.

Michael giftede sig tidligt med tekstforfatter Annette Friis. De to arbejdede ligeledes sammen. De flyttede i 2004 til Gudhjem på Bornholm. Her blev mit samarbejde med Michael genstartet i form af pladeprojekter og ikke mindst med dannelsen af  ”Den Faste Trio” med Lars Juul og undertegnede. Det blev starten på en lang række koncerter over 12 år, hvor trioen inviterede cremen af danske jazz- og blues-musikere til Bornholm som gæstesolister i jamsession-regi.

Michael efterlader udover Annette to sønner.

Han vil blive husket og savnet som en af landets store og originale bassister inden for sit felt.

Ære være dit minde. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026