Bliv abonnent
Annonce

Rådgiver: De særskilte hjælpepakker kan blive kulturlivets hovedpine

Arrangører frygter at skulle kæmpe med amerikanske forsikringsselskaber om dansk coronahjælp. Amerikanske Taylor Swift var sat til at optræde på Roskilde Festival 2020, inden coronaepidemien ramte verden.
Arrangører frygter at skulle kæmpe med amerikanske forsikringsselskaber om dansk coronahjælp. Amerikanske Taylor Swift var sat til at optræde på Roskilde Festival 2020, inden coronaepidemien ramte verden.Foto: China Stringer Network/Reuters/Ritzau Scanpix
27. april 2020 kl. 08.00

Ministeren insisterede på, at vi skulle se os selv i de generelle hjælpepakker. Men faktum var, at vi ikke kunne bruge dem. 

Nils M. Jensen
Direktør i ODM

I iveren efter at pleje de mange særinteresser på kulturområdet er flere af de politiske aftaler om særskilte hjælpepakker blevet alt for komplicerede.

Det mener Ronnie Hansen, der er direktør og seniorrådgiver i kommunikationsbureauet Geelmuyden Kiese, der har givet en række kulturaktører politisk rådgivning i forbindelse med coronakrisen.

”Jeg mener, at en stor del af det er gjort unødigt kompliceret,” siger han.

LogoKultur
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026