SF-ordfører: Kunst og kultur i folkeskolen skal gøre op med rigide begreber om dannelse

19. september 2022 kl. 05.00
Der er behov for et grundlæggende opgør med de dominerende dannelsesbegreber på landets folkeskoler, hvor der stilles for snævre og stringente krav til matematikevner og læsefærdigheder.
Det skal ske ved at lade kulturen og kunsten fylde langt mere end i dag for at give flere elever faglige succesoplevelser og dermed også øge trivslen blandt børn og unge.
Hvad vil politikerne med kulturpolitikken efter et valg?
Hvad vil partierne med kulturpolitikken i Danmark?
Og hvilken betydning har det, hvem der ender med at sidde i ministerkontorerne efter valget?
Det vil Altinget stille skarpt på i en stribe interviews med partiernes kulturordførere frem mod valgdagen.
Du kan læse interviewene her.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Han har ejet Altinget gennem 26 års vild medieudvikling: ”Jeg skylder Villy Søvndal evig tak”
- Midt i hemmelige forhandlinger støtter Enhedslisten nu medie-forslag fra Moderaterne
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende
- Ordfører advarer mod kollegaernes dyrkelse af kristendom



















