
Astrid Krag, Rasmus Prehn, Bjarne Lausten og nu også Thomas Jensen.
Gruppen af socialdemokratiske folketingsmedlemmer, der har besluttet sig for at forlade Folketinget vokser.
Rasmus Prehn er allerede udtrådt til fordel for et nyt direktørjob, mens de tre andre har meddelt, at de ikke genopstiller ved næste valg.
Thomas Jensen, der er partiets transportordfører, siger til TV 2 Østjylland, at det er et personligt valg, der ikke har noget at gøre med det nuværende regeringssamarbejde med Venstre og Moderaterne at gøre.
"Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke skulle sidde i Folketinget til tid og evighed, og jeg tænker, det er tid nu til at prøve noget nyt. Jeg er 54 år gammel, så hvis jeg skal nå at lave et karriereskift, så føles det rigtigt, at det bliver nu," siger han til TV 2 Østjylland.
Thomas Jensen har siddet i Folketinget for Vestjyllands Storkreds siden 2007. Han fik 5.803 personlige stemmer ved folketingsvalget i 2022.
Opdateret 11. marts klokken 09.22: I en tidligere version af artiklen fremgik det, at Thomas Jensen var erhvervsordfører for Socialdemokratiet. Det er forkert. Han er partiets transportordfører. Altinget beklager fejlen.
- Seniorforsker: Vi er reelt magtesløse over for den russiske skyggeflåde i Østersøen
- SVM-regeringen i skrottet strategi: Havne må finde alternativer til klapning
- Dansk Erhverv: Det er absurd, at en forældet havnelov kan hugge bremsen i for solcelleanlæg
- Dansk Metal: Uden danske ordrer risikerer opbakningen til oprustningen at falme























