Serdal Benli
Mette Abildgaard
Leif Lahn JensenStatsrevisorerne udpeger ny formand i Mette Abildgaards fravær

Statsrevisorerne har valgt Serdal Benli (SF) som formand i den periode, Mette Abildgaard (K) er på barselsorlov.
Det skriver Statsrevisorerne i en pressemeddelelse.
Statsrevisorerne har desuden besluttet, at Mette Abildgaard genindtræder som formand, når hun vender tilbage efter sin barselsorlov.
"Vi arbejder som et kollegium, så udskiftningen ændrer ikke på vores fælles indsats og gode arbejde med at få regeringen til at rette op på fejl og mangler i forvaltningen og sikre en fornuftig anvendelse af skatteydernes penge," lyder det fra Serdal Benli.
Serdal Benli har været statsrevisor siden oktober 2022. Han er desuden viceborgmester i Gladsaxe Kommune.
Folketingsmedlem for Konservative Mai Mercado er statsrevisor, mens Mette Abildgaard er på barsel.
Ved mandagens konstituering er Leif Lahn Jensen (S) genvalgt som næstformand. Leif Lahn Jensen har været statsrevisor siden august 2021.
Statsrevisorerne er:
- Serdal Benli (SF), formand
- Leif Lahn Jensen (S), næstformand
- Mikkel Irminger Sarbo (R)
- Lars Christian Lilleholt (V)
- Monika Rubin (M)
- Mai Mercado (K)
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
Nyhedsoverblik

Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering

Fregatter à la carte: Fleksible spaniere positionerer sig i et uafklaret dansk fregatvalg

Hjemlandet kan være klods om benet på spansk fregat-bejler

Franskmændene lover dansk produktion, hvis regeringen vælger deres fregat

Briter er klar til at bygge fregatter i Frederikshavn

Tyskerne indtog Langelinie med et krigsskib for at få os til at købe krigsskibe

Dobbelt værftsbesøg: Når gode intentioner bliver taget anderledes ned















