15. maj 2023 kl. 08.00Ministersvar
Udvalget
svarer
Jakob Engel-SchmidtKulturudvalget spørger kulturministeren, Jakob Engel-Schmidt, om det stadig gælder, at man ved udløb af bestyrelsernes første udnævnelsesperiode i 2026 drøfter erfaringerne med bestyrelser
Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.
L 97, Spørgsmål 2
Vil ministeren oplyse, om den enighed, som fremgår af 2021-aftalens formulering om, at "ved udløb af bestyrelsernes første udnævnelsesperiode i 2026, at drøfte erfaringerne med bestyrelser, herunder bestyrelsernes størrelse og sammensætning" stadig står ved magt?
Svar fra mandag den 15. maj 2023
Den nuværende regering har valgt at videreføre arbejde med ”Aftale om styrkelse af de kunstneriske uddannelser under Kulturministeriet” fra 2021, der blev indgået mellem den daværende regering (Socialdemokratiet) og Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, De Frie Grønne, Alternativet, og Kristendemokraterne.
Derfor vil jeg også lægge op til, at drøfte erfaringerne med bestyrelser, herunder bestyrelsernes størrelse og sammensætning, ved udløbet af første udnævnelsesperiode i 2026.
Derfor vil jeg også lægge op til, at drøfte erfaringerne med bestyrelser, herunder bestyrelsernes størrelse og sammensætning, ved udløbet af første udnævnelsesperiode i 2026.







