Bliv abonnent
Annonce

SFU fordobler medlemstal på to år

19. marts 2008 kl. 11.14

Således har organisationen i dag 3000 medlemmer mod 1500 for blot to år siden, oplyser organisationen. Det gør ifølge SFU selv organisationen til den største politiske ungdomsorganisation.

I påsken afholdes SF Ungdoms 43. landsmøde på Slagelse Gymnasium. Landsmødet starter skærtorsdag og varer til og med søndag. Det forventes at blive det største siden stiftelsen i 1969.  

Medlemsfremgangen forventes netop at blive et af hovedtemaerne på landsmødet. De mange nye medlemmer og et massivt ryk fra 85 til 115 lokalafdelinger på et år danner baggrund for flere diskussioner om aktivitetsformer, kurser, organisationskultur og fastholdelse af de mange nye medlemmer.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026