Kommuner kan spare på genoptræning

"Den specialiserede genoptræning på 41 pct. af den samlede genoptræning er markant for høj. Vi er ved at udarbejde et instrument, der skal kunne sige, hvad der er det rigtige niveau. Sundhedsstyrelsen har ikke driftansvaret, men vi vil meget gerne være med til at belyse forskellene," siger Claus Munk Jensen, vicedirektør ved Sundhedsstyrelsen.
Det skete på en konference om genoptræning, hvor han var blevet bedt om at give en status ud fra Sundhedsstyrelsens perspektiv.
Aktiviteten er steget
Siden ansvaret for genoptræning i forbindelse med kommunalreformen blev flyttet til kommunerne, er den samlede aktivitet på området steget med 23 pct. fra 2004-2007. Tilsvarende er aktiviteterne i sygehusvæsnet steget med 16 pct. I alt fik ca. 200.000 danskere i 2007 genoptræning.
Der blev dog kun lavet ca. 80.000 genoptræningsplaner, men det er en fremgang fra før kommunalreformen, og den kan tilskrives, at der kun følger penge med, når planerne registreres. Alligevel er Claus Munk Jensen tilfreds med fremgangen.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud
- Aalborg Kommune vinder KL's Forebyggelsespris 2026
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse























