Bliv abonnent
Annonce

BL roser boligaftale

Formanden for Boligselskabernes Landsforening, Palle Adamsen, roser den nye boligaftale.
Formanden for Boligselskabernes Landsforening, Palle Adamsen, roser den nye boligaftale.Foto: Mikal Schlosser/bl.dk
11. november 2010 kl. 11.32

Vi ser frem til, at begge partier står fast på målsætningen om ekstra 8 mia., når udviklingen i køen til Landsbyggefonden årligt skal vurderes i forligskredsen.

Palle Adamsen
Formand for Boligselskabernes Landsforening

Hos Boligselskabernes Landsforening er der tilfredshed med den boligaftale, som mandag aften blev forhandlet på plads af forligspartierne V, K, DF og R:

"Der bliver nu sat en ambitiøs sum penge af til, at vi kan få moderniseret og renoveret de boliger, der står i køen. Det har været det helt afgørende for os, så vi kan få løftet kvaliteten i vores boligområder," siger Palle Adamsen.

Han pointerer dog, at boligaftalen stadg ikke løser de problemer, som man står over for i den almene boligsektor:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026