Lasse Elbrønd Skovgaard
Klaus HømScleroseforeningens forskningschef har fundet nye græsgange

Scleroseforeningen vinker farvel til forskningschef Lasse Skovgaard, der har valgt at søge nye græsgange efter mere end 16 år i stalden hos foreningen.
Han starter 1. maj i en ny stilling hos Sangens Hus.
Det skriver Scleroseforeningen på LinkedIn.
"Det er virkelig med stort vemod, at jeg efter mange og gode år stopper i Scleroseforeningen," lyder det fra den afgående forskningschef, der fortsætter:
"Jeg har dog fået mulighed for i regi af Sangens Hus at arbejde med en kombination af de to spor, der hele mit arbejdsliv har interesseret og inspireret mig – sundhed og musik."
En faglig kæmpe
Lasse Skovgaards afgang begrædes af Scleroseforeningens direktør, Klaus Høm, der særligt fremhæver den afgående forskningschefs menneskelige egenskaber men i høj grad også faglighed:
"Der er vel ikke nogen her i landet, som ved mere om alle aspekter af livet med sclerose end Lasse," lyder det fra foreningens direktør.
I løbet af sin tid hos Scleroseforeningen har Lasse Skovgaard haft særligt øje med mennesker med multipel sclerose, som han har udviklet aktiviteter for.
Det er i det spor, som han nu fortsætter i hos Sangens Hus.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Mens Løkke forhandler, arbejder Nanna Gotfredsen på at få ny socialreform med i regeringsgrundlaget
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik

Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet

Nogen må undersøge, hvad der stjæler socialrådgivernes tid i anbringelsessager

Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

Anbragte børn har været udsat for et systematisk politisk svigt i flere år

Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang





















