Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jørgen Buus Lassen

Dødsfald: Forhenværende lægemiddeldirektør Jørgen Buus Lassen (85)

6. maj 2019 kl. 08.23

Forhenværende administrerende direktør i Neurosearch og medstifter af Saniona Jørgen Buus Lassen er gået bort i en alder af 85 år. 

Det skriver Politiken. 

Jørgen Buus Lassen blev uddannet dyrlæge i 1958 og arbejdede herefter som forsker i Farmakologisk Afdeling i firmaet Ferrosan. 

Siden da har Jørgen Buus Lassen haft diverse ledende stillinger i lægemiddelfirmaer, herunder Neurosearch, hvor han var administrerende direktør og videnskabelig direktør. 

Jørgen Buus Lassens navn forbindes særligt med udvikling af antidepressiver, da han kom med noget af den første forskning på stoffet Paroxetine, der i dag findes i lykkepillen Seroxat.

Han var desuden medlem af blandt andet Dansk Selskab for Farmakologi og Toksikologi og af Collegium Internationale Neuro-Psychophamacologicum og European College on Neuropschopharmacology.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik







Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026