Danmark har flere børn i fattigdom i dag, end da vi vedtog verdensmålene

31. marts 2023 kl. 12.00
I dag er der markant flere børn i Danmark, som lever i fattigdom, end i 2015.
Det var ellers året, hvor daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen på Danmarks vegne underskrev FN’s verdensmål og dermed forpligtede os til at arbejde for at halvere fattigdom i 2030.
De nyeste tal for børnefattigdom fremgår af en rapport fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd udgivet i februar. Ifølge rapporten lever 53.500 børn i fattigdom i Danmark, hvis man måler efter Danmarks Statistiks fattigdomsgrænse. Det er over 10.000 flere børn end i 2015.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Læs også
Indsigt
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Martin Dahl59 årI dag
Direktør, Frederiksbergfonden
Anne Kristine Grosbøll53 årI dag
Leder, National koordination, Socialstyrelsen, fhv. centerchef, Instituttet for Blinde og Svagsynede

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag
























