Mikkel TrolleDansk Flygtningehjælp henter direktør for operationer internt
DRC Dansk Flygtningehjælp har ansat Mikkel Trolle som ny direktør for operationer i organisationen. Han kender Ngo'en godt, for han har arbejdet der siden 2010 - senest som regional direktør for Asien.
Derfor ved de, at de har fundet den rette mand.
"Jeg ved, at han vil være et stærkt kort for udviklingen af vores operationer på verdensplan,” siger generalsekretær, Charlotte Slente ifølge en pressemeddelelse.
DRC Dansk Flygtningehjælp er Danmarks største NGO og arbejder i 40 lande med 7500 ansatte. Mikkel Trolle glæder sig til at kunne gøre en forskel, når det brænder på.
"Jeg ser frem til at støtte mine kollegaer på tværs af de lande, vi arbejder i, med de mange operationelle udfordringer, der uundgåeligt opstår, når man arbejder med at hjælpe sårbare mennesker på flugt i verdens brændpunkter,” siger Mikkel Trolle.
Mikkel Trolle har et langt cv bag sig, hvor han blandt andet har arbejdet for UNDP i nogle af verdens fattigste lande.
Han tiltrådte sin nye stilling 1. april.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?























