DH: Erhvervslivet bør ansætte flere personer med handicap

9. december 2021 kl. 05.00
Hvis der er så stor mangel på arbejdskraft, hvorfor ansætter virksomhederne så ikke bare nogle af de 49.000 personer med handicap, der lige nu står uden job?
Det spørgsmål undrer formand i Danske Handicaporganisationer, Thorkild Olesen, sig over i kølvandet på erhvervslivets kritik af dette års finanslov, der ifølge flere organisationer ikke gør nok for at løse manglen på arbejdskraft.
Kombinationen af en stor gruppe ledige med funktionsnedsættelser og massiv efterspørgsel på arbejdskraft er en mulighed, der ikke må spildes, ifølge DH-formanden. Og virksomhederne skal bare ringe.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag



























