
Behandlingsrådet skal finde sig en ny direktør, da Malene Møller Nielsen stopper på posten.
Det skriver hun i et opslag på LinkedIn.
En post hun har bestridt siden november 2020.
Møller Nielsen stopper i stillingen fra 1. november og ved ikke, hvad fremtiden bringer.
"Når Behandlingsrådet ved årsskiftet sammen med RKKP - Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram overgår til at være Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut, har jeg besluttet, at det skal være uden mig," skriver Malene Møller Nielsen i opslaget.
Tidligere har hun været kontorchef for Sundhedsplanlægning i Region Nordjylland.
Danske Regioner har besluttet, at behandlingsrådet skal justeres og integreres i det nye Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut, der åbner i starten af 2025.
Behandlingsrådet hjælper sundhedsmyndighederne med at vurdere, om udgifterne til forskellige behandlinger og teknologier i sundhedsvæsenet står mål med effekten for patienterne.
Malene Møller Nielsen er kandidat i statskundskab fra Aarhus Universitet.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- 28 borgmestre kalder milliardkrav til ny regering ”afgørende” for velfærden



























