
Pia Holmen Christensen stoppede som direktør i Børns Voksenvenner 1. september.
Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.
"Efter 25 år med lederansvar er tiden inde til andre ting i livet. Og der skal være mere tid til at gøre de ting, som jeg aldrig har haft tid til eller i hvert fald kun gjort halvt," skriver Pia Holmen Christensen.
Børns Voksenvenner er en frivillig forening der blev stiftet i 1990 med cirka 1250 frivillige. Foreningens arbejde består i at skabe venskaber mellem børn, der savner en ekstra fortrolig voksen rollemodel, og frivillige voksne.
Pia Holmen Christensen kom til Børns Voksenvenner efter mere end 18 år som direktør for Dansk Svømmeunion. Et samarbejde der hørte op som da en rapport fra Kammeradvokaten pegede på et betydeligt ledelsessvigt, hvorfor Christensen blev afskediget.
"Det var stort at give mig den chance efter en tid med ballade og postyr omkring min person og leder rolle i Dansk Svømmeunion."
Pia Holmen Christensen stoppede som direktør for Børns Voksenvenner 1. september.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























