Jakob Harbo Kastrup bliver ny generalsekretær i FDF.
Det oplyser FDF i en pressemeddelelse.
"I hovedbestyrelsen vurderer vi, at Jakob er den rigtige generalsekretær for FDF, og vi glæder os rigtig meget til samarbejdet med ham," uddyber formand for FDFs hovedbestyrelse, Dorte Fog.
Jakob Harbo Kastrup har været administrationschef i FDF de seneste fem år, han har tidligere blandt andet været konsulent i Dansk Ungdoms Fællesråd gennem ti år.
"Jeg glæder mig til at sætte endnu mere tryk på arbejdet med at give børn og unge et ståsted at møde verden fra. Hver uge vælger mange tusinde frivillige at løfte blikket fra mobiltelefonerne for at tage til FDF og være noget for og sammen med andre. Efter 120 år er FDF fortsat verdens bedste idé, og det vil jeg arbejde for, at endnu flere får øjnene op for," udtaler Jakob Harbo Kastrup.
Han overtager generalsekretærposten fra Rasmus Agergaard Pedersen, der sidste måned skiftede til en stilling som skoleleder på Absalon Skole i Roskilde.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet

























