Flere kontanthjælpsmodtagere skal i job, så Arne kan gå på tidlig pension

Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Det er ikke en del af vores kommissorium, at der skal leveres et øget arbejdsudbud, så det vil i givet fald være noget, som politikerne skal lave ovenpå.
Torben Tranæs
Formand for Ydelseskommissionen
En ret til tidlig pension vil ifølge regeringens udspil trække 5.000-6.000 mennesker ud af arbejdsmarkedet - endnu flere, hvis Dansk Folkeparti, Enhedslisten og SF i de igangværende forhandlinger får held til bløde adgangskriterierne op.
Men hvad så med arbejdsudbuddet? I forståelsespapiret har regeringen efter pres fra Radikale forpligtet sig til at modsvare alle initiativer, som reducerer arbejdsudbuddet med tiltag, som øger beskæftigelsen tilsvarende.
Indtil videre har regeringen holdt kortene tæt til kroppen. Men nu afslører beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), at regeringen satser på at hente en del af det tabte arbejdsudbud i den kontanthjælpsreform, som skal forhandles til foråret.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar
- Socialrådgiver: Jeg er tæt på målløs over to væsentlige udeladelser i Magtudredningens bog om retssikkerhed
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar
- KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud






















