Frivilligrådets formand takker af

Frivilligrådets formand stopper. Mads Roke Clausen har fået nyt arbejde som direktør for Landsorganisationen for sociale tilbud, LOS. Og det er uforeneligt med at sidde som ministerielt udpeget formand for den instans, der giver regeringen og Folketinget råd om spørgsmål, der vedrører den frivillige sociale sektor, mener Mads Roke Clausen.
”Jeg synes, der skal være en uafhængighed af sektoren, ligesom det er tilfældet for de økonomiske vismænd. Den uafhængighed har været der, mens jeg har arbejdet med min ph.d. Og den er der ikke længere,” siger Mads Roke Clausen.
1. maj starter han i jobbet som direktør for LOS, der er en medlemsorganisation for sociale tilbud. Og hvis Mads Roke Clausen bliver siddende som formand, risikerer han at anbringe sig i situationer, hvor direktøren Mads og formanden Mads har modstridende interesser. Og det vil han hverken udsætte Frivilligrådet eller LOS for, forklarer han.
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
Nyhedsoverblik

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance

Alternativet udpeger ny socialordfører

Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager

Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet

Nogen må undersøge, hvad der stjæler socialrådgivernes tid i anbringelsessager

Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

Anbragte børn har været udsat for et systematisk politisk svigt i flere år

Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang

















