Bliv abonnent
Annonce

Håb og bekymring. Læs tre organisationers reaktioner efter stormødet om finansieringsmodellen

For en lille organisation er det i dag svært at gennemskue, hvordan man kommer i betragtning til SSA-midlerne, sagde direktør i Fri af misbrug, Anne-Camilla Nielskov. Hun mener, at en ny model for finansiering af civilsamfundet skal sikre større gennemsigtighed for, hvordan offentlige midler bliver uddelt til sociale organisationer. 
For en lille organisation er det i dag svært at gennemskue, hvordan man kommer i betragtning til SSA-midlerne, sagde direktør i Fri af misbrug, Anne-Camilla Nielskov. Hun mener, at en ny model for finansiering af civilsamfundet skal sikre større gennemsigtighed for, hvordan offentlige midler bliver uddelt til sociale organisationer. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
18. december 2024 kl. 10.00

Mere end 100 organisationer og tæt på 200 deltagere var mødt op for at deltage i stormødet om modellen for, hvordan civilsamfundet skal være finansieret i fremtiden.

Store, mellemstore som små - fra Mødrehjælpen og Røde Kors til Danmarks Bridgeforbund, Enestående forældre, DFUNK og mange, mange flere. 

Læs her, hvad tre forskellige organisationer fik ud af mødet.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026