Hæstorp lover tydeligere regler for refusion på hjemløseområdet efter kritik

22. oktober 2024 kl. 16.05
Det skal fremover være meget tydeligere for kommunerne, hvilke udgifter til hjemløseindsatser de kan få dækket.
Vi må erkende, at reglerne om refusion er svære at arbejde med i praksis, og at kommunerne har manglet vejledning fra os. Derfor laver vi nu en vejledning, der skal gøre det mere klart hvilke udgifter, der kan refunderes.
Sophie Hæstorp Andersen
Social- og boligminister, Socialdemokratiet
Sådan lyder reaktionen fra social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S) på baggrund af en ny kritik fra Rigsrevisionen, der blev offentliggjort mandag.
I beretningen konkluderer Rigsrevisionen, at staten har betalt for meget i refusion for kommunernes udgifter til hjemløses ophold på herberger.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april





















