Bliv abonnent
Annonce

Her rammer regeringens skatteudspil socialområdet

29. maj 2012 kl. 12.45

De allerfleste danskeres økonomi vil blive påvirket af skattereformen. Det er afgørende for regeringen, at reformen samlet set er socialt balanceret. Vi skal fastholde et solidarisk velfærdssamfund, hvor alle, der kan, bidrager til udviklingen af det danske samfund og via en øget arbejdsindsats skubber Danmark fremad.

Skattereformen vil bidrage til at indfri regeringens mål om - via reformer - at øge beskæftigelsen frem til 2020 svarende til 60.000 flere i job. Det sker ved:

Samtidig skal alle grupper i det danske samfund bidrage til finansieringen af reformen. Det skal fortsat være sådan, at de bredeste skuldre bærer de tungeste byrder.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026