Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jacob Yoon Egeskov Nossell
Caspar Eric

Jacob Nossell vinder Helene Elsass Prisen

9. marts 2023 kl. 16.43

Jacob Yoon Egeskov Nossell vinder Helene Elsass Prisen.

Han vinder prisen fordi, han er "et enestående forbillede" og "et handicapfyrtårn" for folk med cerebral parese, skriver Elsass Fonden i en pressemeddelelse.

Prisen er landets største handicappris, og har en værdi på 150.000 kroner.

Nossell er blandt andet kendt fra sin rolle i Mads Brüggers dokumentar fra 2006, Det Røde Kapel.

Han fortæller, at prisen er en vigtig anerkendelse, og at han håber, at han kan være med til at inspirere andre unge talenter til at udvikle idéer og udleve deres drømme.

"Når man har et handicap, så lærer man hurtigt, at man er noget og nogen - i kraft af andre. Man kan nemlig ikke alting selv. Det var mit budskab igår, da jeg modtog dette års Helene Elsass Prisen 2023," skriver han på LinkedIn.

Elsass Fonden og CP Danmark udgiver prisen en gang om året. Sidste år gik prisen til digteren Caspar Eric.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026