Kommentar af
Knud Aarup
Knud AarupKnud Aarup: Den danske regering har glemt, at socialpolitik er sikkerhedspolitik

6. august 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Her godt en måned inde i det danske formandskab er det tydeligt, at den danske regering i sit formandskabsoplæg har misset muligheden for at sætte en helt nødvendig, langsigtet socialpolitisk udvikling i EU på dagsordenen.
Det er, som om regeringen ikke ser sammenhængen imellem sikkerhedspolitik og socialpolitik.
Jeg kunne lidt provokerende spørge: Hvad skulle få unge mennesker fra Sevilla, Napoli eller Montpellier til at vælge at dø i en kommende krig med Rusland, fordi et rigt Nordeuropa har behov for det?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?




























