Line Røtting DornanKnud Højgaards Fond finder ny direktør

Line Røtting Dornan er udnævnt som ny direktør for Knud Højgaards Fond og afløser dermed den nuværende direktør Ditlev Fløistrup, der har valgt at gå på pension ved udgangen af februar.
Det skriver hun selv i et opslag på Linkedin.
"Det er et stort privilegium at få muligheden for, at stå i spidsen for en fond der kombinerer erhverv, uddeling og samfundsansvar – og som har rødder i byggeri og ejendomme, hvilket passer i mit professionelle DNA," skriver Line Røtting Dornan.
Som ny direktør skal Line Røtting Dornan være med til at øge fondens årlige uddelinger til omkring 110 millioner kroner, blandt andet ved at tildele flere rejselegater til studerende, udvide støtten til det sociale område og afsætte flere midler til udvikling af bæredygtigt byggeri.
Line Røtting Dornan er uddannet civilingeniør og ejendomsmægler og har de seneste 10 år været administrerende direktør for Kuben Byg og Fonden for Billige Boliger, der gennem forskellige projekter bidrager til at udvikle nye ejerformer og alternative boligformer i Storkøbenhavn.
Tidligere har hun haft ledende stillinger som projektdirektør hos NCC og sektionschef hos Skanska.
Hun starter allerede i stillingen som direktør 15. november og vil frem til udgangen af februar 2026 arbejde med forskellige projekter i fonden, inden hun officielt overtager direktørrollen 1. marts 2026.
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
Nyhedsoverblik

Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager

Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet

Nogen må undersøge, hvad der stjæler socialrådgivernes tid i anbringelsessager

Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

Anbragte børn har været udsat for et systematisk politisk svigt i flere år

Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang

























