Efter over syv år i Danmarks Evalueringsinstitut vender Mikkel Haarder tilbage til han karrieres fortid i kommunalt regi. Det gør han som en del af Komponent, kommunernes udviklingscenter.
Det skriver Danske Kommuner.
I den nye stilling skal Mikkel Haarder arbejde med kommunernes skole- og dagtilbudsområdet. Han tager dermed fat på et af sine kommunale fokusområder som tidligere chef i KL for Center for Børn og Uddannelse.
"Jeg håber særligt at kunne bidrage med viden og gerning på børne- og uddannelsesområdet. Noget, der særligt optager mig, er udfordringerne med at få kvalificeret arbejdskraft på dagtilbuds- og skoleområdet. Her er der brug for at finde løsninger både på kort og på langt sigt," siger Mikkel Haarder.
Til at finde de løsninger kan han trække på 15 års ledelseserfaring og indsigt i evalueringer, undersøgelser og analyser indenfor uddannelses- og dagtilbudsområdet.
De kompentencer har han blandt andet opbygget gennem en kommunal- og vidensbaseret karriere som tidligere seniorkonsulent og centerchef for Børn og Unge samt Ledelse i KL, konsulent i Local Government Denmark og gennem de seneste syv år direktør for Danmarks Evalueringsinstitut.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
Nyhedsoverblik

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance























