Ny fond skal udvikle bedre velfærd gennem sociale investeringer

29. januar 2020 kl. 04.00
En nystiftet erhvervsdrivende fond skal fylde ny kreativitet på den danske velfærdsmaskine. Fonden for Sociale Investeringer skal udvikle programmer, der kan hjælpe udsatte mennesker og spare det offentlige for sociale udgifter. Og det skal foregå på markedsvilkår.
”Vi skal hjælpe det offentlige med at gøre noget for udsatte grupper. Og samtidig skal vi levere et afkast. Det er det, der adskiller det fra frivilligt, socialt arbejde,” siger direktøren for den nye fond, Thit Aaris-Høeg.
Fonden for Sociale Investeringer skal samarbejde tæt med det offentlige – ikke mindst kommunerne – om at skabe nye veje ind i fællesskabet for udfordrede unge, etniske minoriteter langt fra arbejdsmarkedet og andre udsatte grupper.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager






















