Ny rapport: Derfor flytter ressourcestærke familier væk fra udsatte boligområder

26. november 2018 kl. 05.00
Selvfølgelig er det et problem, at der er flere med kriminel historik i de her områder, men det ikke det største problem for dem, der bor der
Flemming Stenhøj
Direktør, boligselskabet FOB
”Sorte huller i Danmarkskortet,” lød det fra Lars Løkke Rasmussen, da han under Folketingets åbning sidste år åbnede for udarbejdelsen af endnu en såkaldt ghettopakke, der skal gøre op med parallelsamfund.
En bredere beboersammensætning er her et vigtigt element i arbejdet, mener flertallet, hvorfor man blandt andet har skabt studieboliger i de udsatte områder.
Men hvordan får man de ressourcestærke familier, der allerede bor der, til at blive? Det har Center for Boligsocial Udvikling netop forsøgt at analysere sig frem til i en ny rapport.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- 28 borgmestre kalder milliardkrav til ny regering ”afgørende” for velfærden

























