Om
Elizabeth Bergmann Burns
Christina Hviid
Elizabeth Bergmann Burns
Christina HviidNye chefer i Det Kriminalpræventive Råd
3. marts 2016 kl. 14.34
Christina Hviid og Elizabeth Bergmann Burns vil fremover være at finde på chefgangen hos Det Kriminalpræventive Råd. 1. april tiltræder de nemlig som chef for henholdvis forebyggelsesteamet samt kommunikations- og analyseteamet.
Det skriver DKR på sin hjemmeside.
46-årige Christina Hviid er uddannet cand.mag. i statskundskab og religionsvidenskab fra Københavns og Århus Universitet. Hun kommer til DKR fra en stilling som særlig rådgiver i Socialstyrelsens kontor for sårbare unge og integration.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken


























