Johnny Mikael Rasmussen gik på pension i 2014. Efter 40 års tro tjeneste i skolevæsenet.
Men nu er det sidste punktum på arbejdsmarkedet visket ud. I stedet fortsætter han som formand for Rådet for Socialt Ansatte.
Og det er ifølge den nyudnævnte formand naturligt, han er nemlig et særdeles socialt interesseret menneske.
"Jeg glæder mig til at medvirke til, at de socialt udsatte får et værdigt liv og føler sig som en del af samfundet. De skal have den hjælp og støtte, som de selv ønsker, og som de har behov for," siger han i en pressemeddelelse.
Rådmand for Beskæftigelses- og Socialforvaltningen, Brian Dybro, har haft ansvaret for at udpege den nye formand, og Brian Dybro er tilfreds med, at Johnny Mikael Rasmussen har sagt ja til opgaven.
"Det betyder meget for mig, at de socialt udsatte i Odense har det godt, og med Johnny ved roret ved jeg, at han kommer til at råbe op, hvis der er noget, der ikke er godt nok. Men jeg er på samme tid også sikker på, at han kommer til at være en samlende figur om det gode arbejde, der allerede er i gang i Rådet for Socialt Udsatte," siger han i pressemeddelelsen.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april























