Radikale fik øl- og vin-afgifter på regeringsprogrammet
6. oktober 2011 kl. 23.10
Vi går til forhandlingerne med S og SF med den tilgang, at afgiften skal øges betragteligt på øl og vin.
Nadeem Farooq
Skatteordfører (R)
Seks kroner mere for en flaske vin, 90 ører mere for en øl. Sådan lød Radikales forslag til øgede afgifter på to af danskernes yndlingsdrikke før valget.
Socialdemokraterne og SF havde i deres afgiftsudspil fra før valget blot foreslået at øge afgiften på cigaretter, sodavand, sukker, mættet fedt, chokolade og slik for i alt 3,9 milliarder kroner. Varegrupper, som også De Radikale vil øge afgifterne på.
S og SF havde dog ikke planlagt at øge afgifterne på øl og vin, som Radikale har anslået til at kunne indbringe i alt 900 millioner årligt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar
- KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
Nyhedsoverblik
Her er de nye ordførere efter valget
Partierne er så småt begyndt at udpege nye socialordførere efter valget. Her kan du læse, hvem det er:

Birgitte Bergman vender tilbage som socialordfører for Konservative

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance






















