S-SF: Unfair og uambitiøs boligaftale

Thomas Jensen burde lytte til Boligselskabernes Landsforening. De har netop rost aftalen, fordi vi har kæmpet de her 5 mia. ekstra igennem, som tilsammen giver det højeste renoveringsniveau nogensinde i danmarkshistorien til de almene boliger. Det er et resultat, vi er meget glade for, og som vi også gerne tage æren for, og som vi egentlig også synes fortjener socialdemokratisk ros.
Morten Østergaard
Finansordfører for Radikale
S og SF kalder den netop indgåede boligaftale mellem regeringen, DF og Radikale for unfair og uambitiøs. Boligordfører for Socialdemokraterne, Thomas Jensen, mener, at regeringen kaster byrden over på lejerne:
"Finansieringen er skæv, fordi det er lejerne, der skal betale for et problem, som er et samfundsmæssigt problem. Regeringen har valgt side, hvor vi mener, at staten også skal bidrage," siger Thomas Jensen.
S og SF har i deres finanslovsforslag afsat en milliard statslige kroner til renoveringsinsatsen i 2011-2012. De mener, at regeringen ikke tager udfordringerne alvorligt:
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet






















