
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Under valgkampen puster embedsmændene i Social- og boligministeriet ud på Holmens Kanal.
Det skal være dem vel undt. For de har knoklet længe. Forhandlingsforløb efter forhandlingsforløb er sat i gang, aftaler på aftaler er landet mellem regeringen og flere af Folketingets partier.
Det er godt. Men det afslører også et stort reformbehov. Så embedsværket kan godt begynde at finde løbeskoene frem igen. For vi skal videre.
Altinget har bedt mig om at skrive, hvad jeg vil gennemføre, hvis jeg igen får det privilegium at fortsætte som Social- og boligministeriet efter valget 24. marts.
Sæt ind overfor platugler og kriminelle
Helt overordnet er der de næste fire år et stort behov for at styrke borgernes retssikkerhed og genskabe tilliden til kommunerne og deres sagsbehandling.
På den korte bane er mit klare svar, at jeg vil komme løbende ind ad døren.
Og straks kaste mig over de aftaler, som er indgået, men som lige nu er pauset på grund af valget. Det er uhyre vigtigt, at den aftale, som skal imødegå snyd og svigt på vores botilbud, bliver lovbehandlet.
Jeg vil simpelthen ikke acceptere, at brodne kar snyder og svindler på bekostning af vores alle mest udsatte mennesker. Et botilbud er et hjem. Og her skal der være den kvalitet og hjælp, som beboerne har brug for.
Jeg kan garantere, at snyd og svigt vil være et fokusområde i de kommende fire år med mig som socialminister.
Sophie Hæstorp Andersen (S)
Social- og boligminister
Det er det eneste fokus, der betyder noget. Men desværre har vi set diverse platugler og kriminelle snyde systemet på bekostning af beboerne. De huller skal lukkes, og vi skal sikre, at den slags udnyttelse ikke kan finde sted.
Og jeg kan garantere, at snyd og svigt vil være et fokusområde i de kommende fire år med mig som socialminister.
Tilsvarende vil jeg kaste mig over at sikre mere værdighed til de mest udsatte. Værdighedsreformen er noget af det, jeg er allermest stolt af at have udviklet fra bunden.
Det er en vigtig reform for mennesker, der lever af hjemløshed, psykisk sygdom og misbrug. Den er lavet sammen med brugerne selv og deres organisationer.
Den gør op med alt, hvad vi hidtil har forsøgt som samfund – vi fritager udsatte mennesker for de samme regler, som gælder for dig og mig. For vi hjælper ingen ved at jagte dem rundt i systemer.
Vi hjælper ved at give dem ro og ved at gøre adgangen til hjælp lettere end nogensinde. Vi kommer til dem. Værdighedsreformen skal ligeledes igennem lovmøllen, så den kan gøre en reel forskel.
Netværksplejefamilier
Samtidig vil jeg straks sætte gang i en række vigtige forhandlinger, der handler om at styrke retssikkerheden og fjerne bureaukrati.
Det gælder i forhold til hjælpemiddelområdet, hvor vi har Danmark et enormt behov for en mere enkel og tillidsbaseret visitation til hjælpemidler.
Jeg stoler på mennesker. Det skal vi også gøre, når det handler om visitation og udlevering af hjælpemidler.
Der er så mange mennesker i Danmark, som i dag bøvler med at få det rette hjælpemiddel lige præcis, når de har brug for det. Det vil jeg gøre noget ved.
Jeg vil arbejde for, at vi kommer i mål med en specialeplan på det højt specialiserede socialområde og en takstmodel.
Sophie Hæstorp Andersen (S)
Social- og boligminister
Noget, der er særligt vigtigt for mig, handler om anbragte børns forhold og plejefamilierne. Der er et meget stort behov for at få løftet plejefamilieområdet. Det skylder vi børnene, og det skylder vi de familier, der åbner deres hjem for børn, der ikke kan bo hos deres biologiske forældre.
I Danmark er vi ikke gode nok til at udnytte det netværk, der kender børnene. Det kan være familie, men det kan også være andre, som har en relation til børnene, der kan bygges på.
Netværksplejefamilier er for eksempel noget, som de har stor succes med i Norge. Og jeg mener, at det er en vej, vi skal blive meget bedre til at gå.
Det er vigtigt, fordi der er et rekrutteringsproblem i forhold til plejefamilier. De bliver ældre og færre. Og samtidig har de brug for styrket kompetenceudvikling og netværk med ligesindede.
Og for at de nuværende uhensigtsmæssige, aflønningsmetoder ændres. Det går ikke, at plejefamilier aflønnes højere, hvis barnet har det svært, og lavere hvis det går godt.
Vi skal i mål med specialplanen
Vi har igennem en række stormøder haft tæt kontakt til alle på området, ikke mindst plejefamilierne og de anbragte børn. Og jeg er meget sikker på, at vi kan lave en reform, som vil gøre en stor og positiv forskelfor alle.
Lever du med handicap, skal du have den hjælp, der gør, at du så kan leve et liv som alle andre.
Jeg vil arbejde for, at vi kommer i mål med en specialeplan på det højt specialiserede socialområde og en takstmodel, som sikrer, at mennesker, der kæmper med en svær psykisk eller fysisk nedsat funktionsevne, får præcis den hjælp, de har brug for, når de har brug for den. Og at botilbud ikke bare selv kan fastsætte ublu priser.
Specialeplanen er et stort ønske fra alle. Den kan sammenlignes med den specialeplanlægning, vi kender fra sundhedsområdet, som er baseret på, at øvelse gør mester - hvor nogle hospitaler for eksempel er eksperter i bestemte sygdomme og behandling. Så er vi i gang.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?



























