
Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
14. november 2022 kl. 10.08
Fredag 11. november blev Benny Andersen genvalgt som formand for landets 40.000 socialpædagoger ved Socialpædagogernes kongres. Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Benny Andersen blev første gang valgt som forbundsformand i 2010, og det er syvende gang, at Socialpædagogerne vælger ham som formand.
I pressemeddelelsen skriver organisationen, at Benny Andersen blandt andet vil arbejde for en mere specialiseret pædagoguddannelse, en reform af handicapområdet og en bedre løn til socialpædagogerne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl























