Bliv abonnent
Annonce

Stor uenighed forud for forhandlinger om karakterkrav: "Hvis drengene ikke kan klare sig, så må de bare tage sig sammen"

Regeringen har foreslået, at adgangskravet til stx, hhx og htx skal være et karaktergennemsnit på 6 i både de afsluttende standpunktskarakterer og i folkeskolens lovbundne prøver. 
Regeringen har foreslået, at adgangskravet til stx, hhx og htx skal være et karaktergennemsnit på 6 i både de afsluttende standpunktskarakterer og i folkeskolens lovbundne prøver. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Efter alt at dømme bliver adgangskravet til stx, hhx og htx en central del af forhandlingerne om en reform af ungdomsuddannelserne.

Mandag udlagde flere eksperter i Altinget, at afgangsgennemsnittet fra folkeskolen kan udregnes på forskellig vis, og at forskellige modeller vil påvirke elevsammensætningen på uddannelserne forskelligt.

I udgangspunktet er der tre håndtag at skrue på; medregning af standpunktskarakterer eller ej, fordelingen af bundne prøver til afgangseksamen og vægtning af fagene.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026