Sigge Winther NielsenSigge Winther Nielsen bliver ny vicedirektør i Djøf
Efter et år som afdelingschef i Djøf har Sigge Winther Nielsen kravlet til toppen af akademikerfagforeningens interne hierarki og tiltræder fra 1. august som vicedirektør.
Det oplyser Djøf til Altinget.
Sigge Winther Nielsen indtræder samtidig i Djøfs direktion med ansvar for økonomi, public affairs, udvikling og medieforretning, som blandt andet dækker Djøfbladet.
Den nye vicedirektør medbringer erfaring fra sit tidligere arbejde i Finansministeriet, som tv-vært på Deadline og som politisk analytiker og chef for den politiske Politiken-sektion 'Skyggekabinettet'.
Han er uddannet cand.scient.pol. med en ph.d. i statskundskab fra Københavns Universitet og har desuden været gæsteforsker på University of California, Berkeley, og fulbright scholar på Columbia University, New York.
Sideløbende har han forfattet videnskabelige artikler til internationale tidsskrifter og udgivet bøger, blandt andet 'Projekt Løkke' om daværende Venstre-formand Lars Løkke Rasmussen.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- 28 borgmestre kalder milliardkrav til ny regering ”afgørende” for velfærden


























