Tilbageblik: Oplev nytårstaler siden 1940

Det er en sand, mediemæssig lystvandring i epoker og stilarter at ny- eller gense statsministrenes nytårstaler gennem årtier.
Det var statsminister Thorvald Stauning (S), der holdt den allerførste nytårstale i 1940. Det var dog først fra 1946, at det blev en fast opgave for statsministeren at holde nytårstale.
Frem til 1959 blev talerne udelukkende sendt i radioen. Fra 1961 (i 1960 var der pga. af sygdom ingen nytårstale) transmitteredes talerne både i radio og tv.
Frem til i dag har statsministeren afholdt nytårstaler med undtagelse af årene 1968, 1972, 1975 og 1984. I 1968, 1975 og 1984 skyldtes den manglende afholdelse såkaldt 'politisk spærretid' forud for et folketingsvalg, mens det i 1972 skyldtes, at der blev afholdt en nytårssamtale i stedet for en nytårstale.
Den første tale, Statsministeriet har kunnet rekvirere, er Thorvald Staunings fra 1941. Fra 1941 til 1969 er talerne tilgængelige i lyd, mens talerne fra 1973 og frem kan ses som tv-optagelse, oplyser Statsministeriet.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





























