TrygFonden donerer millioner til projekter til bedre trivsel og mental sundhed
8. juni 2021 kl. 09.49
Det regner med millioner over projekter, der skal skabe bedre trivsel og mental sundhed til udvalgte grupper, oplyser TrygFonden i en pressemeddelelse.
Forskningschef og lektor Anna Paldam Folker fra Statens Institut for Folkesundhed ved Syddansk Universitet modtager 999.960 kroner til et projekt, der skal forebygge ensomhed og øge livsmening og livskvalitet blandt nypensionerede mænd.
Centerchef, lektor og speciallæge i psykiatri Lone Overby Fjorback fra Dansk Center for Mindfulness ved Aarhus Universitet modtager 2.635.500 kroner, som skal gå til at evaluere effekten af efteruddannelse til folkeskolelærere, der skal klædes på til at styrke den mentale sundhed hos deres elever.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken



























