Ursula von der Leyen ændrer titlen på omstridt kommissærpost

15. november 2019 kl. 13.08
Den kommende kommissionsformand Ursula von der Leyen har givet efter på den massive kritik, som en af hendes kommissærtitler har modtaget.
Hun ændrer nu titlen 'beskyttelse af den europæiske levevis' til 'fremme af den europæiske levevis'.
Titlen dækker over det ansvarsområde, som den kommende græske EU-kommissær, Margaritis Schinas. er udpeget til, og det har vakt en del kritik, fordi grækeren blandt andet skal være ansvarlig for migrationsområdet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?




























