Margrethe VestagerVestager får ALT for Damernes Kvindepris 2015
ALT for Damernes Kvindepris går i år til den danske tidligere danske partileder og nuværende EU-konkurrencekommissær Margrethe Vestager. Det skriver Egmont i en pressemeddelelse.
“Margrethe Vestager er en mangefacetteret kvinde, som netop i kraft af det, er et forbillede for mange. Derfor får hun ALT for damernes Kvindepris 2015,” siger chefredaktør på ALT for Damerne Tina Nikolaisen i pressemeddelelsen. Hun nævner Vestagers succes som konkurrencekommissær samt vanen med at strikke under møderne i EU, som eksempler på Vestagers sammensatte person og styrker.
Med prisen følger 25.000 kroner, som Margrethe Vestager har valgt at donere til Landsforeningen mod spiseforstyrrelser og selvskade, LMS:
"Mange kvinder er i dag super dygtige, engagerede og tager lange uddannelser, men alligevel har mange et forstyrret spisemønster eller ondt i livet i det hele taget. Det skal der gøres noget ved,” siger årets prismodtager.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april






















