
Ulf Hjelmar stopper som professor i Vive efter 17 år.
Det skriver han i opslag på Linkedin.
"Efter 17 år i Vive (og dens forgængere) har jeg valgt at prøve noget nyt," skriver Ulf Hjelmar.
Han har været ansat i Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, Vive, siden 2008 – først som forskningsprogramleder og senere som professor i Vive.
Men nu har han valgt at blive selvstændig konsulent i egen virksomhed, Ulf Hjelmar Analyse.
"Som selvstændig får jeg muligheden for at fokusere fuldt og helt på, hvad der optager mig lige nu: Hvordan arbejder man med med frisættelse på velfærdsområderne, og hvordan skaber man fremtidens velfærdskommune?" skriver Ulf Hjelmar.
Han har siden 2012 arbejdet med afbureaukratisering og frisættelse i den offentlige sektor, særligt på velfærdsområderne i danske kommuner.
Senest har han som medlem af den norske velfærds- og innovationskommission været med til at udarbejde en rapport om fremtidens velfærdskommune i Norge.
Ulf Hjelmar har en ph.d. i offentlig forvaltning fra Roskilde Universitet.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
Nyhedsoverblik

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance
























