VM i hjemløsefodbold i Danmark er nu et skridt tættere på virkeligheden

14. august 2023 kl. 05.00
Drømmen om, at omkring 400 fodboldspillere af begge køn fra hele verden i 2024 vil mødes i København til Homeless World Cup - VM i hjemløsefodbold - er netop kommet endnu tættere på at gå i opfyldelse.
Inden ferien besluttede et flertal af partier fra Københavns Kommunes borgerrepræsentation at afsætte 300.000 kroner til forsøget på at trække VM i hjemløsefodbold til København.
Pengene blev fordelt med den såkaldte overførselssag – en politisk aftale om fordeling af ubrugte midler fra sidste års budget
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl


























