Nobelprismodtageren Jens Christian Skou er sovet stille ind i en af 99 år, oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Fysiologen modtog i 1997 Nobelprisen i kemi for sin opdagelse af natrium-kalium-pumpen. Pumpen opretholder saltbalancen i cellemembranen, hvilket er en forudsætning for, at muskler og nerver kan fungere.
Faktisk opdagede danskeren allerede pumpen i 1957, men der skulle gå fyrre år, før han modtog den eftertragtede og prestigefyldte pris for det.
Satte Aarhus Universitet på verdenskortet
Den senere nobelprismodtager Jens Christian Skou blev i 1963 professor på Fysiologisk Institut på Aarhus Universitet, hvor han havde været tilknyttet siden 1950'erne, og han forblev ansat indtil 1988, hvor han gik på pension. Den pensionerede professor beholdt dog sit kontor på Universitet. Han publicerede sin seneste artikel i 2015.
"Jens Christian Skous store bedrifter både som forsker og som menneske vil for altid fylde Aarhus Universitet med stolthed. Ikke mindst, efter at han i 1997 blev tildelt Nobelprisen i kemi efter en meget succesfuld forskerkarriere. Jens Christian Skou har haft afgørende betydning for den sundhedsvidenskabelige forskning, og han var lige til det sidste en enestående inspirationskilde for både forskere og studerende," siger rektor Brian Bech Nielsen.
Den verdenskendte forskers navn får lov til at leve videre på Aarhus Universitet, Institut for Biomedicins nyeste bygning får nemlig navn efter ham, når det skal invies i oktober 2018.
Derudover har forskeren også fået opkaldt en pris efter sig, der blev uddelt for første gang i 2016.
Emner i denne artikel
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



















