Bliv abonnent
Annonce

Aktiv dødshjælp får stor opbakning blandt partiernes kandidater

Statsminister Mette Frederiksen (S) ønsker at indføre ret til aktiv dødshjælp i Danmark. Men Alternativet er det eneste parti med en fælles holdning i spørgsmålet. En kommende regering skal sandsynligvis tage stilling til bud på modeller for dødshjælp. 
Statsminister Mette Frederiksen (S) ønsker at indføre ret til aktiv dødshjælp i Danmark. Men Alternativet er det eneste parti med en fælles holdning i spørgsmålet. En kommende regering skal sandsynligvis tage stilling til bud på modeller for dødshjælp. Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
24. marts 2026 kl. 02.48

Et stort flertal af kandidaterne til folketingsvalget vil have indført en dansk model for aktiv dødshjælp til uhelbredelig syge.  

Det viser en oversigt over svar i Altingets kandidattest. 863 har forholdt sig til spørgsmålet, og 65 procent af dem bakker op.  

Opbakningen er størst hos Liberal Alliances kandidater, hvor blot 15 procent er imod. Partiets politiske ordfører udtrykker dog samtidig bekymring over erfaringer fra andre lande.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026