Bliv abonnent
Annonce

Første SDU-professor i socialpsykiatri

23. januar 2015 kl. 17.45

Elsebeth Stenager er udpeget som professor i socialpsykiatri ved SDU. Det er første gang, universitetet udpeger en professor inden for det område. Det skriver SDU på deres hjemmeside.

Hendes forskningsfelt spænder over selvmordsforskning, socialmedicin og epidemiologis, herunder registerforskning. Hun har i løbet af de senere år opbygget en forskningsenhed ved de psykiatriske afdelinger i Sønderjylland, hvortil der er tilknyttet seks ph.d.-studerende, en adjungeret lektor samt flere andre forskere.

Elsebeth Stenager blev i 1997 speciallæge i samfundsmedicin og var i 2000-2002 overlæge ved en revalideringsinstitution. I 2002-2006 var hun socialoverlæge i Odense Kommune, inden hun i 2006 vendte tilbage til Psykiatrisk Afdeling i Odense, hvor hun i 2008 blev overlæge.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026