Fugle-samråd uden store vingeslag
22. marts 2006 kl. 18.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
I en tid hvor sager om gammelt kød, virusinficerede hindbær og manglende smiley-kontrol har sat Forbrugerministeriet på overarbejde, fik forbrugerminister Lars Barfoed (K) sig et pusterum under onsdagens samråd i Fødevareudvalget om hans håndtering af fugleinfluenza-sagen.
Da det mere er fuglene end Fødevarestyrelsen, der sætter dagsordenen, var det så som så med direkte kritik af Lars Barfoed.
Selvom blandt andre Socialdemokraterne gerne havde set, at forbrugerministeren havde informeret offentligheden hurtigere, da det første udbrud af den farlige type af fugleinfluenza H5N1 blev konstateret, så var det snarere opklarende spørgsmål end kritik, der dominerede ministersamrådet.
Eksempelvis ville Socialdemokraternes Bjarne Lausten gerne vide, hvor meget sikkerhedszonerne hjælper, og om man "har overblik over de fugle, som flyver rundt og er smittede af fugleinfluenza, men endnu ikke døde?"
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Patientforeninger opfordrer regioner til overveje omstridt vetoret mod kommuner
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark



















