Jakob Axel Nielsen får mest omtale
Listen er udarbejdet af Infomedias analyseafdeling for Altinget | Christiansborg.
Den er udarbejdet efter antallet af omtaler i artikler fra i alt 732 medier, heraf 537 printmedier og 195 redaktionelle webmedier, i perioden 1. december 2008 til 30. november 2009.
Omtaler og optrædender på tv og i radio er ikke talt med i denne undersøgelse.
Infomedias database dækker også en lang række lokale aviser. En politikers placering på listen kan således lige så godt være udtryk for en høj lokal omtale som landsdækkende - og omvendt.
På sundhedsområdet var det ikke overraskende sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K), der løb med flest omtaler.
Med over 12.000 omtaler er han den den niendemest omtalte folketingspolitiker, men det skal understreges, at der ikke er skelnet mellem god og dårlig omtale.
Listen med de 189 politikere viser også, at det hjælper at komme fra et lille parti, hvor de enkelte politikere har mange ordførerskaber.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





















