31. august 2022 kl. 13.38
Camilla Schaarup-Jensen vender tilbage til sin forhenværende arbejdsplads hos Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen i Københavns Kommune. Hun skal være daglig leder for indkvarteringen af ukrainske flygtninge, skriver hun i et opslag på LinkedIn.
Camilla Schaarup-Jensen har tidligere været specialkonsulent i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen, før hun blev ansat som udviklings- og udbudschef i Falck Healthcare.
Dér nåede hun imidlertid kun at være i seks måneder, inden hun fik muligheden for at få lederjobbet i kommunen. Hun ser frem til at vende tilbage til Beskæftigelses- og Integrationsforvaltning og til at hjælpe ukrainske flygtninge.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge





















