Ny konsulent hos Epilepsiforeningen
Thomas Holberg (40) skal som ny konsulent arbejde med at understøtte Dansk Epilepsiforenings interessepolitiske arbejde inden for en lang række emneområder af særlig betydning for mennesker med epilepsi.
"Jeg glæder mig meget til arbejdet i Dansk Epilepsiforening. Det er en stor og spændende opgave, der ligger foran mig, og jeg glæder mig til sammen med såvel ansatte kolleger samt frivillige at arbejde for, at der kommer større fokus på nogle af de udfordringer og problemstillinger, mennesker med epilepsi står over for i dagens Danmark," siger Thomas Holberg om sit nye job i en pressemeddelse.
Thomas Holberg er uddannet cand.mag. i samtidshistorie og virksomhedskommunikation. Han har tidligere arbejdet som kommunikationsmedarbejder i Den Uvildige Konsulentordning på Handicapområdet (DUKH) gennem mere end ti år.
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



















